Přinášíme tipy pro stravování a vaření v jarním období. Dnešní doba nás vzdaluje přirozenosti. Vědomý přístup k tomu co, kdy a jak jíme, může být jednou z cest, jak se opět s přírodou a jejím cyklem sladit. A lepší výživa jednoznačně znamená lepší žití i zdraví.

Jaro, léto, podzim, zima

Člověk je cyklická bytost. Žije na planetě Zemi, která tepe svými vlastními rytmy. Jedním z nich je střídání ročních období. Pro správné a zdravé fungování lidského organismu je důležité žít v symbióze s tímto principem. Každé z ročních období znamená jistý nápor na některé z tělesných orgánů a systémů. A všechny tradiční léčebné přístupy s tímto faktem počítají. Například v zimě je oslabena imunita, v létě zase srdce.

Indie a její ajurvéda rozlišuje šest ročních období. Tradiční čínská medicína pracuje s pěti. Naše západní má čtyři. Všude jsou však jistými mezníky slunovraty, rovnodennosti a fáze měsíce. Kromě slunečního a měsíčního cyklu je důležitým faktem zeměpisná poloha. Jiné stravovací návyky budou optimální pro tropy, jiné pro střední pásmo a jiné pro chladný sever. Pak tady máme fyzickou konstituci každého jedince a jeho styl života… No není to tak úplně jednoduché, ale zdravý selský rozum a poohlédnutí se do kuchyně našich předků jsou celkem spolehlivými vodítky.

Jaro je čas klíčení

Nejíst nic má také svůj význam

Jde-li člověk při prověřování stravovacích doporučení dostatečně do hloubky, zjistí, že jsou vždy založena na přirozeném cyklu dozrávání, skladování, dostatku či nedostatku potravin v tom kterém období a místě. Většina oblastí a kultur zařazovala také pravidelná období půstu a očistných kůr obzvláště v jarním čase.

Jarní půsty dávaly smysl v přirozeném koloběhu. Docházely zimní zásoby a příroda v této době neposkytovala kromě očekávání čerstvých zelených výhonků nic. Takže pro své zdraví občas také nejezte nic.

Když hubnout, tak na jaře

Z pohledu TČM je důležité pro dobré zdraví po celý rok myslet trochu dopředu. V probíhajícím období vyživit a nezatěžovat i orgány oslabené v tom následujícím. Příkladem může být, že přemírou konzumace kyselých potravin v létě a v zimě oslabíme naše játra a žlučník. Na jaře pak budou více trpět. Prostě a jednoduše důležitá je rovnováha.

Že se blíží jaro, většinou sami poznáme změnou chutí. Začátkem února je cítit, že dny jsou delší, po ránu najednou slyšíme zpěv ptáků. A při nákupu intuitivně saháme po jarní cibulce, špenátu, více pijeme (vodu) apod. Člověka to tolik netáhne do kuchyně, spíše ven na vzduch. Tím pádem i méně konzumujeme. Na oficiálním datu prvního jarního dne zas tolik nezáleží.

Jaro je časem detoxikace a pročištění nánosů, které naše tělo v zimě nastřádalo. Najednou jde vše snadněji. I hubnutí! Ovšem pozor na jarní větříky, trochu zrádné. Je stále ještě chladno, snadno nás “ofoukne”. A tělo je po zimě nerozhýbané, nezatěžujme ho zbytečně. A na ostré první slunce zvykejme obličej a oči postupně.

Čerstvý špenát

Sex s rozvahou. Kopřivy a pampelišky dle libosti!

Dle TČM patří jaru energií sršící element Dřeva, jiná barva než zelená by nás asi ani nenapadla. Více opečovat potřebují naše játra a žlučník, v této době ohroženější a citlivější. Jsou to orgány se sklonem ke stagnaci, horkosti a nedostatku krve i šťáv. Jejich nerovnováhu můžeme na sobě pozorovat jako bolest hlavy (po stranách), sennou rýmu, zánět spojivek nebo ischias. Stagnace čchi jater způsobuje třeba poruchy menstruace u žen. Potíže se žlučníkem se mohou projevovat tlakem v břiše po jídle, říháním, ale třeba i bolestmi kyčlí.

A co dělá dobře játrům a žlučníku kromě kvalitní jarní stravy? Rozhodně nepodléhat podrážděnosti, depresím, záchvatům hněvu a vzteku. Prostě jak jen to jde, udržujme se v uvolněném stavu psychicky i fyzicky. Užívejme si hojné jarní procházky! A při chůzi (přirozeně) hýbat rukama, jejich pohyb napomáhá odstraňovat stagnace v oblasti zažívacího traktu. Posiluje činnost plic a následně krevního oběhu a srdce.

A nepřehánět to se sexem, říká doktorka Guo Li… Dále doporučuje konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny (libové maso, vejce), med, čerstvé ovoce, zelenina, ale i potraviny teplé povahy – cibuli, česnek, čerstvý zázvor. A vyřadit syrové, tučné a dráždivé pokrmy (skopové maso, mořské produkty). Na pročištění jater popíjet čaj z květů chryzantémy.

Ideální jarní nákup

Vařené a dušené, k tomu čerstvé zelené

Vhodné potraviny na pomoc s jarním neklidem, stagnacemi a k doplnění ledvin (oslabené zimou) a jater:
zelenina (ředkvičky, celer, lilek, okurka, pórek, mladá cibulka)
listové saláty (hlávkový, špenát, polníček)
čerstvé bylinky (pažitka, řeřicha,medvědí česnek)
houby, mořské řasy, klíčky
špalda, pohanka
hrušky, banány, kešu oříšky
Základem stravy je stále tepelně upravené jídlo. Co nejčastěji ho doplňujeme čerstvými natěmi, jsou plné vitamínů a enzymů a pomáhají dobrému trávení. S přechodem ročního období se mění způsoby úpravy jídla. Jangové zahřívací pečení v zimě vystřídáme vařením a dušením ve vodě, blanšírováním (ideální třeba pro špenát).
Vzhledem k přirozené tendenci těla se na jaře očistit pomůže omezit potraviny s lepkem (pšeničný chléb, těstoviny), produkty z kravského mléka, maso a uzeniny.

Kopřivy jsou takový obyčejný zázrak

Domácí klasika

Renata Lien Čepelková uvádí jako ideální jarní potravinu kopřivy. Jsou takovým zeleným zázrakem. A u nás tradičním doplňkem tohoto období. Rozpouští toxiny, čistí a obnovují krev, posilují nervy, pomáhají s únavu, působí proti revmatismu a dně, snižují hladinu cukru v krvi. Můžeme je připravit jako čaj zalitím horkou vodou, ten se může ještě vylepšit přidáním sedmikrásek či petrklíčů. Anebo vyrobit výluh máčením ve studené vodě.

Kopřivový výluh
Příprava za studena zaručuje více cenných látek. Čerstvé kopřivy posekat na menší kousky a zalít asi litrem studené vody tak, aby byly zcela ponořené. Připravit večer a přes noc nechat louhovat. Pak slít a popíjet po dobu dvou týdnů.

MUDr. Ludmila Bendová doporučuje čerstvé hořké byliny i divoce rostoucí, jako kořen pampelišky, ta sice chutí a povahou patří k prvku ohně, ale také uklidňuje jang jater a podporuje proudění žluči.
Pampeliškové listy jsou hořké, použít jemně nasekané můžeme do salátů, jako ozdobu na talíř, do polévek.

Hořký a zdravý kořen pampelišky

Jarní úklid přiláká novou radost

Očistu dopřejme jak svému tělu, tak i našim domovům. Je čas vymést všechny nahromaděné trable a uvolnit místo novým radostem! Jaro je čas zrození, energie stoupá a rozpíná se. Vlastně je opravdovým startem nového roku. Tradiční svátek Hromnice na začátku února býval symbolickým uvítáním nové energie sílícího slunce a pučících semínek. Slované tento svátek zasvětili panenské bohyni Jitřence, neposkvrněné a dospívající, dívce měnící se v ženu.

Zdroje a použitá literatura:

  • BENDOVÁ, Ludmila. Čínská dietetika v moderním světě: příručka pro praktiky tradiční čínské medicíny. Praha: Tradiční čínská medicína, 2012. ISBN 978-80-904804-1-4.
  • TEMELIE, Barbara a [PŘEKLAD BARBORA VLACHOVÁ A IVA WLASCHINSKÁ]. Výživa podle pěti elementů: jak můžete s radostí a požitkem posílit své zdraví, vitalitu a energii lásky. 2. vyd. Bratislava: Eugenika, 2002. ISBN 8088913934.
  • LIEN ČEPELKOVÁ, Renata. Jídlo jako lék: podle čínské medicíny. Praha: Bondy, 2015. ISBN 978-80-88073-10-9.
  • GUO, Li, ANDO, Vladimír, ed. Čínské metody oddálení stáří a upevnění zdraví. V Praze: DharmaGaia, 2014. ISBN 978-80-7436-050-3
  • JOHARI, Harish. Ájurvéda: léčivá kuchyně : 200 vegetariánských receptů pro zdraví, rovnováhu a dlouhý život. Hodkovičky [Praha]: Pragma, c2007. ISBN 978-80-7349-086-7

Autorkou článku je Kateřina Polívková, foto: Pixabay. Sponzor článku: Asociace českých aromaterapeutů.