Reportáž z konference IFPAroma 2017 v Londýně
O víkendu 2. a 3. září 2017 se v prostorách Regent’s University v Londýně konala každoroční konference Mezinárodní federace profesionálních aromaterapeutů (International Federation of Professional Aromatherapists), organizovaná předsedou federace a v Čechách dobře známým aromaterapeutem, Gabrielem Mojay. Kromě ochutnávky toho, co se Robert Tisserand chystá přednést v listopadu v Praze konference také ukázala, že esenciální oleje nemusejí pomáhat jen s domácími neduhy.


Regent’s University v Londýně. Zdroj: web univerzity

První ze sobotních přednášejících byla Anita James, učitelka aromaterapie a aromaterapeutka, která prezentovala svůj program „Smell Woman“ – aromaterapie pro děti s poruchami chování a problémy ve škole. Již od roku 2004 spolupracuje s lokálními školkami a školami a poskytuje podporu těm dětem, které ve školním prostředí neprospívají. Důvodů může být mnoho – od nestabilního domácího prostředí až po diagnostikované poruchy učení. Anita a její asistentky s dětmi pracují na výběru jejich vlastní směsi olejů, a společně pracují i na relaxačních technikách, jako je masáž ruky, které mohou děti samy provádět, pokud se ocitnou ve svízelné situaci. Výsledky programu jsou ohromující, a Anita se podělila o příběh 8letého chlapce, který během tří měsíců nejen, že nebyl na pokraji vyloučení (které mu hrozilo, než se ho ujali aromaterapeuti), ale byl mnohem klidnější, soustředěnější, a navíc to vypadá, že z něj bude také aromaterapeut.

Anitu James u řečnického pultu vystřídala Julia Graves. Ta se svým partnerem založila pohotovostní zdravotní kliniku na Haiti, kam poprvé letěli po ničivém zemětřesení v roce 2010. Situace v zemi byla velmi kritická, a zprvu na klinice řešili mnoho onemocnění plynoucích z otřesných hygienických podmínek. Přestože ani dnes není Haiti stabilizováno, klinika se postupem času rozrůstá, a kromě akutních případů šoku a zranění se terapeuti věnují i chronickým problémům, spojeným s podvýživou a posttraumatickým šokem. Julia používá kromě éterických olejů také květové esence a homeopatika, avšak na hnisavé rány či vaginální infekce, které jsou na ostrově velmi běžné, se na klinice nejlépe osvědčila kombinace levandule a tea tree. A protože jsou zdroje omezené, jsou oleje používány ve velmi vysokém ředění – a přesto fungují! Pokud máte zájem klinice poskytnout finanční dar, můžete tak učinit zde.


Julia Graves vybírá nejvhodnější léky, zdroj http://www.haiti.citronica.com/patients

Jako třetí se představila Angela Green, která je klinickou vedoucí oddělení komplementárních terapií v onkologickém centru Vellindre ve Walesu. Prostřednictvím aromaterapeutických masáží a osobních inhalátorů se celému týmu terapeutů daří pomáhat nejen pacientům, ale také pečovatelům a rodinným příslušníkům. Diagnóza rakoviny s sebou nese nejen fyzickou, ale také psychickou zátěž, a éterické oleje jsou skvělým pomocníkem v boji s vedlejšími účinky léčby i s úzkostmi s celým procesem spojenými. Onkologické centrum je další skvělou ukázkou toho, jak mohou alternativní terapie pracovat ruku v ruce s klasickou léčbou a vzájemně se doplňovat pro lepší pohodu pacientů.

Poslední sobotní přednáškou byla prezentace o důležitosti bezpečnostních zásad, abychom předešli nežádoucím účinkům, podaná kým jiným než Robertem Tisserandem. Hovořil o hledání rovnováhy mezi riziky a benefity, o různých typech nežádoucích reakcí, i o tom, jak vypočítat správné ředění, pokud kombinujeme například dva fototoxické oleje dohromady. Ač je pravda, že nežádoucí reakce jsou naštěstí poměrně vzácné, není třeba zvyšovat jejich pravděpodobnost používáním většího množství olejů, než je nutné, takové bylo poselství Robertovy přednášky.

V neděli pak navazoval celodenní seminář, ve kterém Robert Tisserand odhalil nové směry v aromaterapii i slepé uličky, do kterých jsme se v minulosti dostali. Slepou uličkou se ukazuje být takzvaná teorie funkčních skupin, se kterou přišli Pierre Franchomme a Daniel Penoel v devadesátých letech. Bohužel se její předpoklady, tedy že složky éterických olejů, patřících do stejné skupiny, sdílejí léčivé účinky, ukázala jako velmi zavádějící. Robert Tisserand se tomuto tématu bude věnovat také v Praze, kde ukáže jak z této uličky bezpečně vycouvat.


Autorka článku s Robertem Tisserandem na konferenci

V Londýně Robert poprvé představil TRP kanály, což jsou buněčné receptory, které jsou éterickými oleji aktivovány. Následně s buňkami reagují, což má za následek mnoho pozitivních účinků, od ochrany nervových buněk až po zmírnění zánětlivých procesů. Jedná se o zcela nový přístup k tomu, jak vlastně éterické oleje v našem těle působí. Klinicky lze tyto principy úspěšně použít například pro léčbu nervové bolesti, tzv. neuropatie, nebo pro aktivaci růstu vlasů. Robert Tisserand opět prokázal, že neusíná na vavřínech a neustále sleduje nejnovější výzkum v oblasti aromaterapie. Víc vám ale již nebudu prozrazovat, nezapomeňte se přihlásit na listopadovou konferenci v Praze.

Autorkou článku je: Hana Viola Bělíková, Foto: IFPA, autorka, web.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku: http://kouzlovuni.cz/