Voní trochu jako koření, trochu jako bylinka, trochu jako dřevo, trochu jako květina. Někomu moc a někomu málo. Taková je slaměnka, smil italský, immortel, helichrysum, everlasting. Helichrysum italicum. V létě by neměla chybět ve vaší aroma lékárničce, je totiž skvělá pro léčení modřin, otoků, škrábanců a kůže spálené sluníčkem. A stejně hojivá je i pro duši. Obzvláště tu ženskou.
Květy slaměnky září žlutou barvou, i když je nasušíte. Právě proto si vysloužila přezdívku imortelka tedy “nesmrtelná”.

Setkáte se s ní také při cestách po Francii, Chorvatsku, Itálii, Korsice a Španělsku. Na bylinkových trzích se prodává pod názvem maggi, curry nebo italská slaměnka. Je výborná pro dokořenění polévek nebo do marinád na grilování.

Lístky slaměnky můžete použít do omáček, polévek a marinád

Perfektní lék na spálená ramena

Protože slaměnka patří mezi drahé oleje, zkuste si pro začátek pořídit třeba hydrolát nebo lahvičku s helichrysem v jojobovém oleji. Pro hojení kůže stačí jen velmi malé množství a obojí můžete použít neředěné přímo na kůži.

Až se přichytíte na pláži nebo na horské túře, sáhněte po helichrysu, levanduli a chladivém aloe vera gelu. Připravit si můžete zchlazující osvěžovač pleti. Do čajové lžičky aloe vera gelu/extraktu rozmíchejte 2 kapky slaměnky, 3 kapky levandule, a to vše promíchejte s 50ml levandulového, mátového nebo slaměnkového hydrolátu. Směs si ideálně dejte do lahvičky s rozprašovačem a máte skvělou první pomoc pro sluneční spáleniny.

Slaměnku můžete využít, i když vás při pobytu u rybníka poštípou komáři, na koupališti stoupnete na včelku nebo vás škrábne při hrátkách pes. Díky tomu, že má v sobě hodně látek bránících srážení krve, je skvělá pro léčbu modřenin a pohmožděnin. Své místo má i ve směsích a koupelích na oteklé nohy, které můžete v létě osvěžit třeba chladivou mátu kadeřavou (je bezpečnější než máta peprná). Do smetanky do kávy rozmíchejte 3 kapky helichrysa a 3 kapky máty, pak vše smíchejte s vlažnou vodou v lavoru, vložte nožky a odpočívejte.

Slaměnka se vám bude hodit, až to přeženete se sluníčkem

Skvělá průvodkyně šestinedělím

Helichrysový hydrolát má jemnou vůni, ale velmi silné účinky. Šestinedělky ho mohou uplatnit při léčbě poporodních poranění, kdy můžete rozprašovačem aplikovat květovou vodu přímo na hráz nebo ji použít na oplachy. Pomůže jednak odstranit nečistoty, a především podpoří hojení. Hodit se může i později při vaginálním svědění nebo výtoku (opět doporučuji kombinovat s růžovým hydrolátem). Při potížích s kojením může žena slaměnkovou vodu aplikovat také na popraskané bradavky. Ideálně ve chvíli, kdy dokojí, aby se vstřebala a neobtěžovala svou vůní a chutí miminko. Stačí vodu nastříkat na bradavku, nechat prso chvíli větrat, aby mohla květová voda na kůži zaschnout a je hotovo.
Ingeborg Stadelmann doporučuje smíchat hydroláty z růže, čajovníku a helichrysa pro léčení veškerých kožních potíží u miminka nebo maminky. Od hojení pupíku, moučnivky v pusince, přes opruzeniny až po novorozenecké akné.

Něžná kráska ze Středomoří

Kouzlo pro nestárnoucí pleť

Společně s růží je helichrysum jednou z nejčastějších přísad kosmetických přípravků. Právě proto, že regeneruje drobná kožní zranění a omlazuje pleť. Éterický olej z helichrysa si můžete přidat do výživného pleťového oleje. O tom, který rostlinný olej zvolit jako základ, si přečtěte v nabitém článku Kateřiny Polívkové. V létě určitě oceníte vlastnosti hydrolátu, který se vejde do každé dámské kabelky. Můžete ho aplikovat neředěný přímo na pokožku a hodit se bude jako pleťové tonikum a pro zklidnění zarudnuté kůže. Příčinou nemusí být jen ostré sluníčko, ale také třeba zranění při holení nebo zánětlivý proces. Proto ho ocení i ekzematici. Díky tomu, že je hydrolát vlastně destilovanou vodou, krásně se vstřebá do pokožky a hydratuje ji.

Velká náplast pro zraněnou duši(čku)

V náročné životní situaci je helichrysum jako kouzlo, které používala Popelka: “Mlha přede mnou, mlha za mnou.” Obklopí vás, schová do bezpečí, nechá spočinout a napojit se na pocit, že vše je tak, jak má být. Éterický olej ze slaměnky je dobrý všude tam, kde zůstaneme v křeči a napětí. A také, když máme z nějaké životní situace strach. Ať už je to nějaké důležité rozhodnutí, nemoc nebo třeba životní změna. Moc dobře v těchto situacích působí směs s levandulí a myrhou.
Po slaměnce sáhněte, pokud o sobě víte, že se snažíte vše mít pod kontrolou, vynakládáte hodně úsilí na práci a na to, abyste byli v pohodě. Třeba, když zrovna potřebujete vydělat více peněz a více pracovat, zvládnout péči o malé děti nebo nemocné rodiče, podpořit partnera v krizi nebo přežít narušené rodinné vztahy. Vše sice klape a zdánlivě se nic neděje, ale uvnitř cítíte velikou únavu. Je skvělé umět na chvíli zabrat, ale dlouhodobě toto chování většinou vede k vyčerpání a frustraci (někdy utajené). Právě slaměnka ji dokáže uvolnit. Pomalu, něžně, lehce. Tak, aby se vše špatné v nás vyplavilo bezpečně na povrch. Tak, aby se vše, o co jste usilovali, nezřítilo jako domeček z karet. Tak, abyste se také dokázali uvolnit, chovat se podle svých potřeb a užít si život. Slaměnka vás naučí mít soucit nejen se svým okolím, ale především se sebou.
Autorkou článku je Anna Krutová.
Použitá literatura a zdroje:

  • BUTJE, Andrea. The heart of aromatherapy: an easy-to-use guide for essential oils. ISBN 9781401951610.
  • KLOUDOVÁ, Kateřina. Hydrolát Smil italský [online]. [cit. 2017-06-12]. Dostupné z: http://img.aroma-atelier.cz/images/Zbo%C5%BE%C3%AD%20hydrol%C3%A1ty/Hydrol%C3%A1t_helichrysum_BIO.pdf
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.
  • STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7.

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons.
Zdroj článku: